شجاع‌ترین و جان سخت‌ترین دانشمندان جهان!


وبسایت عجیب ترین: نشریه گاردین در گزارشی شگفت انگیز لیستی از دانشمندان جهان را که به دلایل مختلف آزمایش‌های ترسناک یا دردآوری را بر روی خود اجرا کرده بودند، منتشر کرده و از آن‌ها به عنوان شجاع‌ترین و جان سخت‌ترین دانشمندان جهان یاد کرده است.

در نوامبر سال ۱۹۰۸، هنری هد از پزشکان بیمارستان لندن مقاله علمی را با عنوان «تجربه‌ای انسانی در زمینه عصبها» در نشریه Brain منتشر کرد و در آن احساسی را که در زمان قطع شدن عصب‌های پیرامونی در انسان به وجود می‌آید را تشریح کرد؛ نکته درد آور در این مقاله این است که وی برای جمع آوری این اطلاعات دست خود را جراحی کرده بود.

در دنیای علم، داستان‌های مشابه زیادی وجود دارند و تنها افرادی که به خاطر کمبود داوطلب یا گزینه جایگزین، خود را موضوع آزمایش‌هایشان قرار داده‌اند قهرمان این داستان‌ها نیستند، زیرا موارد بسیاری وجود دارند که با وجود در اختیار داشتن گزینه‌های متعدد، افراد برای نمایش قدرت، خود را در معرض آزمایش‌های علمی وحشتناکی قرار داده‌اند.

نشریه گاردین در حال جمع آوری لیستی کامل از مقاوم‌ترین و شجاع‌ترین و گاه جان سخت‌ترین دانشمندان زن و مرد را منتشر کرده است. در این لیست نمونه‌هایی از دانشمندان متهور، قدرتمند و الهام بخش دیده می‌شوند، اما در برخی از مواقع، آزمایش‌های انجام شده پا را از مرز منطق و عقل فراتر گذاشته‌اند.

۱۳- هنری هد: Sir Henry Head

شجاع‌ترین و جان سخت‌ترین دانشمندان جهان!پزشک بیمارستان لندن که بازوی خود را به منظور کشف تغییر احساس در زمان قطع شدن اعصاب پیرامونی و رها کردن آن‌ها برای بهبود پیدا کردن، تحت عمل جراحی قرار داد.


۱۲- گودرون پفلُیگِر: Gudrun Pflueger

شجاع‌ترین و جان سخت‌ترین دانشمندان جهان!خانم کوهنورد اتریشی که به منظور مطالعه بر روی گرگ‌ها همواره در تعقیب و ردیابی آن‌ها بود. طی یکی از سفر‌ها وی در حالی دیده شده بود که در نزدیکی گله‌ای از گرگها، برای نزدیک‌تر آوردن آن‌ها بر روی زمین دراز کشیده بود و خود را طعمه قرار داده بود.


۱۱- الیزی ویدوسون: Elsie Widdowson

شجاع‌ترین و جان سخت‌ترین دانشمندان جهان!بیوشیمیدان کالج امپریال لندن به همراه همکارش رابرت مک کین به منظور بررسی آثار محدود کردن کالری بر روی سلامت بدن، رژیم غذایی شدیدی را برای مدتی طولانی بر روی خود اجرا کرد. وی از نتیجه مطالعات خود توصیه‌های حیاتی را برای کمک به افرادی که در کمپ‌های نازی برای مدتی طولانی در گرسنگی شدید قرار داشته و دچار سو تغذیه شده بودند، به دولت بریتانیا عرضه کرد.


۱۰- مایک استرود: Mike Stroud

شجاع‌ترین و جان سخت‌ترین دانشمندان جهان!دانشمند بریتانیایی در بیمارستان عمومی ساوت هامپتون که در زمینه مقاومت انسان و محیط‌های دشوار تخصص دارد، در چندین سفر اکتشافی قطبی حضور داشته که طی یکی از این سفر‌ها عمل نمونه برداری از بافت ماهیچه پای خود را بدون استفاده از مواد بی حس کننده انجام داد.


۹- لئونید روگوزوف: Leonid Rogozov

شجاع‌ترین و جان سخت‌ترین دانشمندان جهان!پزشک روسی که در سال ۱۹۶۰ در ایستگاه تحقیقاتی شوروی مشغول به کار بود. وی در این دوره دریافت که مبتلا به پریتونیت شده و تصمیم گرفت آپاندیس خود را جراحی کند. خود-جراحی وی دو ساعت طول کشید و وی چهار شب پس از جراحی توانست فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرد.


۸- سیسلی ویلیامز: Cicely Williams

شجاع‌ترین و جان سخت‌ترین دانشمندان جهان!یکی از اولین پزشکان زن بریتانیایی که در زمینه بیماری‌های کودکان تخصص داشت و رژیم غذایی غنی از پروتئینی را در حین فعالیت در آفریقا خلق کرد که جان بسیاری از انسان‌ها را نجات داد. طی جنگ جهانی دوم و پس از سقوط مالایا وی دستگیر شده و در دو زندان مختلف در ژاپن اسیر شد، وی در این دوره نیز به فعالیت‌های خود ادامه داد و با به خطر انداختن جان خود به درمان بیماران پرداخت.


۷- جان استپ: John Stapp

شجاع‌ترین و جان سخت‌ترین دانشمندان جهان!جراح سابق نیروی هوایی آمریکا که به واسطه یک سری آزمایش‌هایی که به منظور شناسایی بالاترین سرعت و شتابی که انسان می‌تواند از آن جان سالم به در ببرد، به سریعترین مرد جهان مشهور شد. وی ماجراجویی‌های خود را با کمک وسیله نقلیه‌ای انجام می‌داد که به آن موتور جت وصل شده بود و نتیجه آزمایش‌های وی استخوان‌های شکسته، شبکیه چشم متلاشی شده و چندین آسیب بدنی جدی دیگر بود.


۶- تیموتی لیری: Timothy Leary

شجاع‌ترین و جان سخت‌ترین دانشمندان جهان!روانشناس آمریکایی که ریچارد نیکسون را خطرناکترین مرد آمریکا می‌دانست و به این شهرت داشت که به بهانه انجام مطالعات علمی به شدت از دارو‌های روانگردان استفاده می‌کند.


۵- آیزاک نیوتن: Sir Isaac Newton

شجاع‌ترین و جان سخت‌ترین دانشمندان جهان!از مشهورترین دانشمندان جهان که با آزمایش بر روی بدن خود هیچ مخالفتی نداشت، در یکی از موارد، وی سوزنی را در کاسه چشم خود فرو برده و آن را به پشت کره چشمش فشرد تا انحنای آن را تغییر دهد. وی نتیجه این آزمایش را مشاهده چندین دایره سفید، سیاه و رنگی گزارش کرده است.


۴- ادوارد هریسون: Edward Harrison

شجاع‌ترین و جان سخت‌ترین دانشمندان جهان!شیمی دانی که به ازای ابداع ماسک ضد گاز طی جنگ جهانی اول جان خود را از دست داد، ابداعی که جان هزاران نفر را در جنگ نجات داد. وی برای ابداع این ماسک خود را در اتاقک‌های سر بسته در معرض گاز‌های سمی قرار می‌داد و در نهایت در سن ۴۹ سالگی جان خود را از دست داد.


۳- لارنس پاتریک: Lawrence Patrick

شجاع‌ترین و جان سخت‌ترین دانشمندان جهان!متخصص بیومکانیک آمریکایی که در اجرای آزمایش‌های ساختگی تصادف‌های انسانی تخصص داشت. وی که از محققان دانشگاه وین استیت به شمار می‌رفت به بهانه یافتن روش‌های ایمنی در پی اطلاعاتی درباره حوادثی بود که انسان می‌توانست در برابر آن‌ها دوام بیاورد. در یکی از آزمایش‌ها قطعه فلزی ۱۰ کیلوگرمی به سینه وی کوبیده شد تا اثرات مخرب کیسه‌های هوای درون خودرو‌ها مورد بررسی قرار گیرد. وی همچنین برای بررسی تأثیر شتاب و سرعت بالا بر بدن انسان بار‌ها بر نقلیه‌های جت دار سوار شد. در آزمایشی دیگر برای درک دقیق مکانیزم خرد شدگی، وزنه‌ای سنگین بر روی گونه وی کوبیده شد.


۲- آناتولی بوگروسکی: Anatoli Bugorski

شجاع‌ترین و جان سخت‌ترین دانشمندان جهان!در ۱۳ جولای ۱۹۷۸ این دانشمند روسی در قدرتمندترین دستگاه شتابدهنده ذره‌ای شوروی سابق، دچار حادثه‌ای کوچک شد. به دلیل نقص در تجهیزات ایمنی یک پرتو پروتونی با سر وی برخورد کرد و وی نوری درخشانتر از هزاران خورشید را در برابر چشمانش مشاهده کرد. در حالی که پزشکان از وی قطع امید کرده بودند، وی به شکلی عجیب زنده ماند و جدا از حمله‌های گاه و بی گاهی که به او دست می‌دهد، گنجایش ذهنی وی دچار آسیب دیدگی نشد.


۱- بری مارشال: Barry Marshall

شجاع‌ترین و جان سخت‌ترین دانشمندان جهان!پزشک استرالیایی که یک ظرف کشت باکتری مملو از باکتری هلیوباکتر پیلوری را نوشید تا ثابت کند این باکتری باعث زخم معده شدید می‌شود، البته در نهایت موفق شد به خاطر تلاش‌های فراوانش جایزه نوبل را دریافت کند.