شرایط طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی

زوجین با توجه به شرایط زندگی و مشکلاتی که دارند تصمیم به جدایی از هم می گیرند و هردو به طلاق ، طلاق توافقی می کنند . در نتیجه با حضور یکدیگر به دادگاه حاضر شده و در خواست طلاق می نماید که بدین منظور ابتدا باید گواهی عدم امکان سازش برای آنها صادر شود.

تمام شرایط مالی و غیر مالی مربوط به حقوق ناشی از عقد باید طبق توافق طرفین مشخص شود این شرایط مواردی از جمله مهریه ، نفقه ، اجرت المثل ، حضانت فرزندان ، ملاقات با فرزندان و غیره می باشد .

اگر اختلافی در خصوص موارد گفته شده وجود داشته باشد یا یکی از زوجین ناراضی باشد امکان صدور رای منفی در طلاق توافقی وجود ندارد.

ساده ترین و سریع ترین نوع طلاق، طلاق توافقی است در واقع طلاق توافقی بسیاری از تشریفاتی که در طلاق یک طرفه وجود دارد را ندارد و به همین جهت زمان بر نیست و سریع انجام پذیر است .

توصیه می شود زوجینی که قصد طلاق به صورت توافقی دارند انجام این کار را به وکیل بسپارند از لحاظ قانونی نیز در طلاق توافقی اگر زوجین وکیل اختیار کرده باشند نیاز به حضور آنها در هیچ یک از مراحل طلاق توافقی نیست و وکیل طلاق توافقی کلیه امور را انجام می دهد.

مدت زمانی که طلاق توافقی توسط وکیل ، زمان می برد معمولا کمتر از یک هفته است .

نکته مهم : قبل از هر چیز باید اشاره کرد هر نوع طلاقی از جمله طلاق توافقی فقط با اجازه دادگاه و رای دادگاه انجام پذیر است و زوجین نمی توانند بدون مراجعه به دادگاه به دفترخانه مراجعه کنند و درخواست طلاق داشته باشند.

همچنین که در ماده ۲۴ قانون حمایت خانواده ذکر شده : (( ثبت طلاق و سایر موارد انحلال نکاح و نیز اعلام بطلان نکاح یا طلاق در دفاتر ازدواج و طلاق ، حسب مورد پس از صدور گواهی عدم امکان سازش یا حکم از سوی دادگاه مجاز است. )) چنانچه سردفتری بدون رای دادگاه طلاقی را ثبت کند علاوه بر باطل بودن طلاق سردفتر به محورمیت درجه چهار موضوع قانون مجازات اسلامی از اشتغال به سردفتری منع خواهد شد.

پس از توافق زن و شوهر برای طلاق ، خود زوجین یا وکلای آن ها باید برای ثبت دادخواست طلاق توافقی به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند.

 

شرایط طلاق توافقی | وکیل طلاق | گروه وکلای تهران

شرایط طلاق توافقی | وکیل طلاق | گروه وکلای تهران

 

روند طلاق توافقی :

ثبت دادخواست در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به صورت الکترونیکی انجام می شود و مدارکی همچون اصل عقد نامه یا رونوشت ، شناسنامه زوجین و کپی کارت ملی زوجین نیاز است همچنین هزینه دادرسی در این دفاتر باید پرداخت شود.

پس از ثبت دادخواست ، پیامکی حاوی شعبه رسیدگی و زمان رسیدگی برای زوجین ارسال خواهد شد و در صورت عدم دریافت پیامک طرفین با مراجعه به سایت عدل ایران می توانند در قسمت پیگیری دادخواست ، با درج کد رهگیری دادخواست به همراه شماره ملی ، از شعبه رسیدگی کننده و زمان آن مطلع شوند .

بعد از انجام جلسه رسیدگی دادگاه زوجین را به واحد مشاوره که اصولا در همان مجتمع قضایی وجود دارد ارجاع می دهد در مشاوره به علل طلاق و صحبت های زوجین در این باره پرداخته می شود و در صورت اصرار زوجین بر طلاق توافق های مالی و غیر مالی آنها که در مورد مهریه و نحوه پرداخت آن ، اجرت المثل نفقه ، حضانت فرزندان و جهیزیه است مکتوب می نمایند و به امضای زوجین یا وکلای آنها می رساند پس از اتمام مشاوره و امضای توافق نامه از جانب دو طرف ، مدارک به شعبه ارجاع می شود و گواهی عدم امکان سازش صادر می گردد.

پس از صدور گواهی عدم امکان سازش مرسوم است که طرفین در ذیل رای اظهار می دارند که اعتراضی ندارند و حق تجدید نظر و فرجام خواهی را نیز از خود ساقط می نمایند.

پس از آنکه رای دادگاه صادر شد و یک نسخه از آن به هریک از طرفین داده شده ، نوبت به ثبت طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق است و باید خود زوجین یا وکلای آنها برای ثبت طلاق حضور داشته باشند و زوجه از قبل گواهی عدم بارداری اخذ کرده باشد و به دفتر خانه ارایه کند یا اگر زوجه باکره باشد گواهی سلامت از پزشکی قانونی ارایه کند. پس از امضای دفاتر مربوط به طلاق و جاری شدن صیغه طلاق اصل عقد نامه به سردفتر تحویل داده می شود و ایشان با امضا و مهر شناسنامه ها ، همان روز یا ظرف چند روز طلاق نامه تحویل زوجه می دهد.