طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

رویه دادگاه ها در شهرهای مختلف ایران در خصوص طلاق توافقی یکسان نیست و حتی چه بسا در یک شهر در مجتمع های قضائی مختلف رویه یکسان نبوده و قضات بعضاً سلیقه ی شخصی خود را در این موارد دخیل کنند. اینگونه موارد باعث میشود نتوان یک زمان قطعی و ثابت را خصوص مدت زمان طلاق توافقی اعلام کرد اما به جرأت میتوان گفت در صورتی که طلاق توافقی خود را به وکلای طلاق توافقی بسپارید در مدت زمان هفت روز کاری این کار قابل انجام خواهد بود.

در طلاق توافقی با توجه به اینکه زن و مرد در خصوص جزئیات مسائل مالی و غیرمالی و سایر مسائل مربوط به زوجیت، به توافق رسیده اند دادگاه های خانواده لزومی به رسیدگی طولانی مدت و ارجاع به داوری نمی بینند و زوجین صرفاً برای انجام مرحلۀ مشاوره به مرکز مشاوره خانواده که در هر حوزۀ قضائی به تعداد لازم وجود دارد، ارجاع داده می شوند.

پس از اتمام مرحله مشاوره، دادگاه با توجه به نظریۀ کارشناسی واحد مشاوره اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش مینماید.

طلاق توافقی چقدر طول میکشد؟ | طلاق توافقی | گروه وکلای تهران

طلاق توافقی چقدر طول میکشد؟ | طلاق توافقی | گروه وکلای تهران

 

پس از صدور گواهی عدم امکان سازش، برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن به دفترخانه رسمی طلاق مراجعه میشود. تمامی این مراحل اگر توسط زوجین انجام شود ممکن است حدود ده روز تا دو هفته به طول بیانجامد اما اگر زوجین برای انجام این امور به وکلای مجرب و متخصص در زمینه حقوق خانواده وکالت داده باشند، در بازه زمانی سه الی پنج روز و حداکثر یک هفته میتوانند به خواسته ی مورد نظرشان دست یابند و همچنین در این صورت در هیچ کدام از مراحلی که گفته شد حضور پیدا نمیکنند و این فرایند از ابتدا ( ارائه و ثبت دادخواست) تا سرانجام آن و اخذ نتیجه ( ثبت طلاق در محضر و اخذ طلاقنامه ) توسط وکیلشان انجام میشود. مدت زمان انجام مراحل و تشریفات طلاق توافقی در شهرهای مختلف یکسان نیست، حتی در شعبه های مختلف یک شهر نیز رویه یکسانی وجود ندارد و متأسفانه شعبات دادگاه خانواده در رسیدگی به پرونده های طلاق توافقی رویه مخصوص به خود را دارند و به جرأت می توان گفت که رویۀ هرشعبه کاملاً سلیقه ای و مبتنی بر نظر شخصی است.

از این رو در صورتی که مایلید مراحل طلاق توافقی را در مدت زمان مشخصی بدون نیاز به اینکه در دادگاه حضور داشته باشید به بهترین شکل ممکن انجام دهید، این کار به وکلای با تجربه و مختصص در حوزه دعاوی حقوق خانواده گروه وکلای طلاق بسپارید.

منبع: لینک محتوای کپی شده