نهنگی که در جنگل آمازون پیدا شد!


دیبا:نهنگ مرده آخرین چیزی است که انتظار دارید در جنگل‌های آمازون پیدا کنید! اما زیست شناسان سعی می‌کنند راز پیدا شدن جسد نهنگ گوژپشت را در جنگل آمازون پیدا کنند. این پستاندار بزرگ در جزیره ماراجو در برزیل و به فاصله ۱۵ متری از ساحل اقیانوس پیدا شد. گروهی از زیست شناسان تصاویری از این نهنگ را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند که تنها ۱۲ ماه داشته است.

 

نهنگی که در جنگل آمازون پیدا شد!

 

یکی از فرضیه‌ها این است که این نهنگ بعد از خوردن پلاستیک‌های موجود در اقیانوس مرده و سپس امواج اقیانوس آن را به جنگل آورده اند.

 

نهنگی که در جنگل آمازون پیدا شد!

رناتا امین، متخصص جانداران دریایی می‌گوید: «ما هنوز مطمئن نیستیم که این نهنگ چطور به جنگل رسیده، اما حدس می‌زنیم که در نزدیکی ساحل شناور بوده و جزر و مد آن را آورده باشد. علاوه بر این، ما متحیریم که این نهنگ گوژپشت در ماه فوریه در ساحل شمالی برزیل چه می‌کرده است، چون این اتفاق بسیار عجیب است.»

 

نهنگی که در جنگل آمازون پیدا شد!

نهنگ‌های اقیانوس اطلس بین نیمکره شمالی و جنوبی مهاجرت می‌کنند. آن‌ها تابستان را در شمال، حوالی گرینلند و نیوفاندلند یا در جنوب در نزدیکی قطب جنوب به غذاخوردن می‌پردازند؛ و در زمستان برای تولیدمثل به کارائیب سفر می‌کنند. جزیره ماراجو به خط استوا بسیار نزدیک است، بنابراین معلوم نیست این نهنگ از کجا آمده است، اما طبیعتا نباید اینجا باشد. کارشناسان درحال بررسی دلیل این سفر طولانی این نهنگ از زیستگاه طبیعی خود در این فصل از سال هستند.

 

نهنگی که در جنگل آمازون پیدا شد!

امین می‌گوید: «ما فکر می‌کنیم این یک بچه نهنگ است که با مادرش سفر می‌کرده و احتمالا در جریان مهاجرت بین دو قاره گم شده و در نهایت از گرسنگی مرده است.»

 

نهنگی که در جنگل آمازون پیدا شد!

 

این اولین بار نیست که در جنگل آمازون نهنگ پیدا می‌شود. در سال ۲۰۰۷ هم یک نهنگ ۵ متری در فاصله ۱۰۰۰ مایلی از اقیانوس اطلس پیدا شد که گیر افتاده بود. این نهنگ در نهایت توانست خودش را آزاد کرده و شنا کند.

منبع: buzzfeed