هفت حقیقت جالب درباره چانه


وبسایت تابناک باتو: بدن انسان واقعا شگفت انگیز است. هر یک از ما، بدن خود را بیشتر می‌شناسیم و اطلاعات زیادی درباره آن داریم، اما با وجود این، ما همه چیز را در مورد بدن خود نمی‌دانیم؛ از جمله ویژگی‌های برخی از اجزای بدن، کارکردها، جزئیات پنهان و… در این گزارش دانستنی‌های جالبی را درباره چانه خواهید خواند.

۱. کاهش فشار بر فک

 

هفت حقیقت جالب درباره چانه

چانه از فک در برابر فشار استثنائی محافظت می‌کند. این فشار به دلیل ساختار دهان است که ما را قادر می‌سازد تا صحبت کنیم. این ویژگی چانه نتیجه پژوهشی است که در سال ۲۰۰۷ میلادی انجام و در مجله فرضیه‌های علمی به نام Medical Hypotheses منتشر شد.

چانه مقداری از فشار توده عضلانی را که مسئول جویدن، صحبت کردن و سخن گفتن است، تحمل می‌کند. همین دلیل کافی است که دوست بداریم تا چانه‌ای قوی‌تر داشته باشیم.


۲. چانه و توانایی جویدن

 

هفت حقیقت جالب درباره چانه

فرانسسیسکو گارگانو، جراح زیبایی انجمن پزشکی ایالات متحده آمریکا در مرکز عمل‌های جراحی نیوجرسی می‌گوید: تعداد زیادی از عضلات در چانه قرار گرفته، همانطور که چانه جزئی از سطح اکلوزال Occlusal Plane است؛ اکلوزال سطحی از دندان هاست که با آن غذا‌ها را می‌جویم. زمانی که دندان‌های فک بالا و پایین را روی هم می‌گذاریم در واقع سطح اکلوزال دندان‌های بالا و پایین روی یکدیگر قرار می‌گیرند. چانه فک را دربرابر فشار ناشی از مکانیسم جویدن حمایت می‌کند، زیرا جویدن فشار زیادی ایجاد می‌کند.


۳. چانه معیاری برای انتخاب شریک زندگی در گذشته

 

هفت حقیقت جالب درباره چانه

نسل‌های پیشین انسان، چانه را معیار انتخاب شریک زندگی خود قرار می‌دادند. چانه‌های بلند، مربعی شکل با قاعده‌ای مسطح نشانه جذابیت مردان و چانه‌های گِرد و کوچک نمادی از زیبایی زنان بود. گزارش پزشکی سال ۲۰۱۰ میلادی که در مجله انتروپولوژی و فیزیولوژی چاپ شد می‌نویسد: چانه خواه نشانه‌ای از جذابیّت باشد یا نه، هیچ اختلاف کارکردی بین چانه زن و مرد وجود ندارد و در هر دو جنس یک کارکرد را داراست.


۴. دانشمندان و پژوهشگران درباره هدف چانه اتفاق نظر ندارند

 

هفت حقیقت جالب درباره چانه

با وجود اینکه پژوهشگران سعی کرده اند فواید وجود چانه را برشمرند، دلیل واضح و قانع کننده‌ای در مورد چانه وجود ندارد و اساساً دقیق نمی‌دانیم چرا چانه داریم! برخی از دلایل وجود چانه عبارت است از: کمک به ما برای صحبت کردن، محافظت از فک در برابر فشار‌های جویدن، یک عضو برای جذب شریک زندگی و یا هر سه دلیل قبلی با هم. هنوز پژوهش‌ها درباره هدف اصلی وجود چانه در انسان‌ها ادامه دارد. برخی از پژوهشگران نیز دلایل سابق را مورد نقد قرار داده اند.


۵. انسان‌ها تنها موجوداتی که چانه دارند

 

هفت حقیقت جالب درباره چانه

در حالی که بشر در برخی امور با حیوانات دیگر مشترک است، در عین حال چانه از این امر مستثناست. البته فیل‌ها از جمله موجوداتی هستند که عضوی شبیه به چانه دارند، لب‌های پایینی فیل‌ها به دلیل نداشتن دندان‌های پایینی شبیه چانه به نظر می‌رسد. اما چانه فیل شبیه چانه انسان‌ها نیست. چانه انسان ها، چانه‌های حقیقی است و یکی از ویژگی‌های فیزیولوژیکی است که آن‌ها را از سایر موجودات متمایز می‌کند.


۶. رابطه شکاف چانه و خوش شانسی!

 

هفت حقیقت جالب درباره چانه

بسیاری از فرهنگ‌ها مفاهیم مختلفی را درباره داشتن شکاف چانه ذکر کرده اند. اغلب این امر با شانس آوردن در عشق و رابطه پیوند خورده و در خیلی از فرهنگ‌ها بر این باورند که کسی که چانه اش شکاف یا حفره دارد، در عشق و روابطش خوش شانس‌تر است و افراد زیادی جذب او می‌شوند. اما همه چیز در خوش شانسی خلاصه نمی‌شود و شکاف چانه نتیجه عدم همجوشی کامل دو استخوان فک پیش از تولّد است. شکل‌های مختلفی از شکاف و حفره چانه وجود دارد. از جمله شکاف عمودی، شکاف شبیه به Y و حفره‌های گِرد در چانه.


۷. صورت ما نسبت به اجدادمان کوچکتر شده، اما چانه مان بزرگتر شده است!

 

هفت حقیقت جالب درباره چانه

تکامل انسان که شامل انسان‌های مدرن، نئاندرتال‌ها و سایر اجداد نوع بشر می‌باشد با کوچکتر شدن صورت همراه بوده است. این کاهش اندازه صورت در انسان‌های مدرن به بیشترین اندازه خود رسیده است. در میان اجزای مختلف صورت انسان مدرن، رشد فک پایین بعد از همه اجزای صورت متوقف می‌شود. به همین دلیل نسبت به سایر اجزای صورت برجسته‌تر دیده می‌شود. در حقیقت چانه برجسته نتیجه ثانویه کوچکتر شدن صورت انسان است.